Spółka notowana na rynku NewConnect GPW w Warszawie
 

Zasada działania pompy ciepłaJak działa pompa ciepła?

Obieg czynnika roboczego (roztwór glikolu) wypełniającego kolektor gruntowy wymusza pompa obiegowa. Czynnik odbiera ciepło z dolnego źródła ciepła. Następnie transportuje odebraną energię do parownika pompy ciepła. W parowniku glikol przekazuje ciepło dla czynnika chłodniczego, który odparowuje i sprężony przez sprężarkę uzyskuje wysoką temperaturę. Czynnik chłodniczy R407, którego temperatura i ciśnienie znacznie wzrosły po sprężeniu, przechodzi do skraplacza, gdzie oddaje energię do układu grzewczego. Natomiast ochłodzony w parowniku czynnik roboczy dolnego źródła wraca do gruntu, odzyskuje z niego energię i cały proces ulega powtórzeniu. Dodatkowo należy jedynie zasilić sprężarkę pompy ciepła energią elektryczną. Tym samym całość potrzebnej energii otrzymujemy:
w 75% z zasobów odnawialnych a w 25% z dostarczonej energii elektrycznej.


Dolnym źródłem ciepła może być kolektor poziomy lub sondy pionowe zwane kolektorem pionowym. W okresie letnim energia słoneczna jest akumulowana przez powierzchnię ziemi. Ciepło odbierane jest z gruntu za pomocą rur z tworzyw sztucznych zakopanych w ziemi na głębokości ok. 1,5 m pod powierzchnią. Układ ten nazywany jest kolektorem poziomym. W zamkniętym obiegu, krąży przyjazny dla środowiska, niezamarzający płyn, odbierając ciepło z gruntu i przekazując je do pompy replicas de relojes españa ciepła. Największą ilość energii można uzyskać z gruntów o wysokiej zawartości wody. Kolektor nie może znajdować się pod budynkami, a także nie powinien być oddzielony od atmosfery żadną szczelną nawierzchnią, np. asfaltową lub betonową.

Sondy pionowe, zwane też pionowym kolektorem gruntowym, są to zwykłe rury z tworzywa sztucznego umieszczone w pionowych odwiertach, których głębokość i ilość ściśle zależy od mocy grzewczej pompy ciepła. Zasada działania jest podobna jak w kolektorze poziomym – w zamkniętym obiegu krąży przyjazny dla środowiska, niezamarzający płyn odbierając ciepło z gruntu i przekazując je do pompy ciepła.

Wykorzystanie ciepła pochodzącego z podłoża skalnego jest bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska sposobem ogrzewania każdego rodzaju budynków, zarówno dużych jak i małych, prywatnych i publicznych. W dolnych partiach skał gromadzi się ciepło, które praktycznie zachowuje stałą temperaturę przez cały rok. Koszt inwestycji jest stosunkowo wysoki, ale w zamian uzyskujemy niezawodną, energooszczędną formę ogrzewania o niezwykle długim okresie działania. Kolektor zajmuje niewielką przestrzeń i można go instalować nawet na małych działkach. Po wywierceniu otworu nie ma konieczności przeprowadzania dużych prac rekultywacyjnych, zatem wpływ na najbliższe otoczenie jest minimalny. Wody gruntowe nie są wykonywane, więc ich poziom nie zmienia się.

Omega Replica Uhren Hublot Replica Uhren
Polityka prywatności
Projekt i wykonanie - Inetmedia